Dne 13. června 2025 se v sídle Sdružení pro výstavbu silnic uskutečnila již 44. porada týmu pro legislativu. Jednání se prezenčně zúčastnilo 7 osob z řad členů týmu a hostů, 11 osob se připojilo on-line. Jednání zahájila a řídila vedoucí týmu Ing. Marie Vebrová.

Ing. Petr Svoboda úvodem informoval o činnosti Sdružení v legislativní a technické oblasti. Byla připomínkována vyhláška č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší, uskutečnilo se úvodní jednání s ŘSD k výkupům materiálů a je plánováno další. Byla zpracována studie týkající se řešení nedostatku kameniva. Dále informoval o aktuálně řešených nejdůležitějších technických normách, projednána byla norma ČSN 73 6242 Navrhování a provádění vozovek na mostech PK a také norma ČSN 73 6122 Stavba vozovek. Lité asfalty. Připravuje se návrh revize normy ČSN 73 7507 Projektování tunelů pozemních komunikací a ČSN 73 6201 Projektování mostních objektů. Připravuje se revize normy ČSN 73 6110 Projektování místních komunikací. Ing. Svoboda představil technické předpisy SJ PK řešené v roce 2025 a informoval o soutěži pro studenty středních škol stavebních DopravKo, kterou Sdružení uspořádalo. Vyhlášení se konalo v rámci konference Projektování pozemních komunikací.

Vedoucí oddělení legislativně-právního a metodického, zástupce ředitele odboru strategií, práva a podpory veřejného investování sekce výstavby a veřejného investování, Mgr. David Dvořák, LL.M., Ph.D., připomněl, že poslední novela zákona o zadávání veřejných zakázek je účinná od 3. 4. 2025. Záznam semináře k novele zákona o zadávání veřejných zakázek lze dohledat na webových stránkách MMR. Dále informoval o přípravě revize právního rámce veřejných zakázek v Evropské unii, která se předpokládá v průběhu roku 2026. Mezi hlavní body revize patří zjednodušení a vyjasnění právního rámce, snížení administrativní zátěže, digitalizace a veřejné zakázky jako nástroj pro podporu strategických cílů. V letošním roce proběhne novela nařízení vlády č. 172/2016 Sb., o finančních limitech pro nadlimitní veřejné zakázky s účinností od 1. 1. 2026 pro roky 2026–2027, v závislosti na zveřejnění Evropskou komisí v 11/2025. Mgr. Dvořák dále informoval, že se pokračuje ve zpracování minimálních standardů odpovědného veřejného zadávání ve stavebnictví, mezi něž patří např. zajištění důstojných pracovních podmínek a férové podmínky v dodavatelském řetězci ve vztahu k zajištění včasných plateb poddodavatelům. Aktuální informace k minimálním standardům jsou k dispozici na https://portal-vz.cz/komodity/minimalni-standardy-odpovedneho-verejneho-zadavani/. Mgr. Dvořák uvedl, že MMR realizovalo a dále i připravuje semináře k BIM ve veřejných zakázkách.

JUDr. Hana Nevřalová, MBA, podala informaci, že nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 591/2006 Sb. (problematika předání staveniště), je stále v knihovně legislativních dokumentů, nařízení zatím stále nebylo vydáno. Platí příslib MPSV, že problematická ustanovení nebudou v této novelizaci zahrnuta. Dále JUDr. Nevřalová informovala, že zákon o regulaci lobbování byl vyhlášen dne 12. 6. 2025 ve Sbírce zákonů v částce 168 pod číslem 168/2025 Sb. s účinností od 1. 7. 2025. Do definice lobbisty mohou spadnout nejen profesionální lobbisté, ale i svazy, komory a spolky, které zastupují podnikatelský sektor. Lobbista smí lobbovat pouze pokud je zapsán v registru a oprávnění lobbovat vzniká až zápisem v registru, který vede Ministerstvo spravedlnosti. Lobbovaným je kromě politiků zástupce správních úřadů ve státní službě od vedoucího oddělení výš. Lobbovací období je vždy 1. 1. – 30. 6. a 1. 7. – 31. 12. příslušného kalendářního roku, poté ve lhůtě 30 dnů je lobbista povinen uložit do registru prohlášení o lobbistických kontaktech v příslušném lobbovacím období. V prohlášení se uvede ke každému cíli lobbování: identifikace lobbovaného, u kterého lobboval; identifikace fyzické osoby, jejímž prostřednictvím lobbista lobboval; identifikace osoby, v jejímž zájmu lobbista lobboval. Lobbista smí lobbovat osobně nebo prostřednictvím fyzické osoby zapsané v registru a je povinen lobbovaného na počátku lobbování upozornit, že je lobbistou a uvést, v zájmu jaké osoby lobbuje.

Vedoucí odboru veřejných zakázek ŘSD JUDr. Simona Galousková se věnovala tématu dílčího kritéria hodnocení „Technologie a vybavení“ pro veřejné zakázky na stavební práce a stručně seznámila s posledními úpravami. Finální verze byla dne 12. 6. 2025 uveřejněna jako předběžná tržní konzultace na stránkách ŘSD, v případě potřeby proběhne ještě druhé kolo. ŘSD je připraveno do budoucna kritéria upravit, příp. rozšířit.

Vedoucí oddělení veřejných zakázek ŘSD Ing. Jana Valášková připomněla změny, ke kterým došlo v rámci novely zákona o zadávání veřejných zakázek (změna limitů veřejných zakázek MR + u veřejných zakázek nad 250 mil. EUR povinnost účastníků vyplňovat čestné prohlášení nebo formulář o ne/existenci zahraničních subvencí narušujících vnitřní trh v návaznosti na nařízení Evropské unie „FSR“ – Foreign Subsidies Regulation; Evropská komise přezkoumává 30–110 pracovních dnů). Ing. Valášková upozornila na změny v zadávací dokumentaci v návaznosti na aktualizaci Red book FIDIC, v zadávací dokumentaci je úprava požadavku na zkušenost stavbyvedoucího. Provedené změny jsou bez většího dopadu na stávající zadávací praxi (zpřesnění, zjednodušení), ale důležité pro vyhodnocení a realizaci. Ing. Valášková se dále věnovala dynamickému nákupnímu systému, promítla zavedené dynamické nákupní systémy (celkem 43), u 5 probíhá zadávací řízení, v přípravě je jich 7, dalších 9 je plánovaných.

Termín konání příští porady se předpokládá koncem roku 2025.

Zpracovala: Ing. Radka Knottová