Dne 17. června 2025 proběhlo 23. jednání pracovního týmu pro životní prostředí Sdružení pro výstavbu silnic, a to kombinovanou formou – prezenčně v sídle Sdružení a online. Jednání vedl vedoucí týmu doc. Ing. Jan Valentin, Ph.D.

V úvodu byla zhodnocena reakce Ministerstva životního prostředí na dotaz týkající se požadavku měření polyaromatických uhlovodíků (PAU) u nových asfaltových směsí. Ministerstvo životního prostředí potvrdilo názor Sdružení, že není nutné tato měření u nových směsí provádět, ale zároveň není možné deklarovat, že budou výsledky znovuzískané asfaltové směsí při budoucí opravě vyhovují na podkladě hodnot získaných při pokládce. Osvěta v této oblasti pokračuje zejména v rámci Silniční akademie Sdružení, a to konkrétně kurzu Environmentální kontext výstavby PK, nicméně účast zástupců krajských správ silnic zůstává omezená. Sdružení bude dále podporovat osvětu v oblasti využití recyklovaných asfaltových směsí (ZAS) především na akcích určených pro správce pozemních komunikací.

K významným tématům jednání patřil příspěvek týkající se vývoje legislativy odpadového hospodářství, zejména tzv. „kritérií konce odpadu“. Mgr. Štěpán Jakl upozornil na záměr MŽP vydat pouze jednu společnou vyhlášku pro zeminy, stavební a demoliční odpad i vedlejší produkty z elektrárenské a ocelářské výroby. Vydání vyhlášky je pro efektivní využití materiálů klíčové.

Členové týmu se shodli, že vzhledem k tomu, že materiály pro recyklaci nejsou materiály pro zasypávání, je nutné, aby byl v textu vyhlášky tento fakt zdůrazněn a nebylo nutné materiály pro recyklaci posuzovat podle vyhlášky č. 273/2021 Sb. přílohy č. 5, článku 5.2.

Dále byla představena činnost nově ustanovené pracovní skupiny Sdružení a ŘSD k problematice výkupu materiálů z realizovaných staveb. Skupina bude řešit právní a technické překážky efektivního využívání recyklátů a jejich zakotvení do předpisů a zadávacích podmínek.

V oblasti ESG (Environmental, Social, Governance) informoval Ing. Petr Holub z ŘSD o dobrovolném zpracování nefinančního reportingu ŘSD za rok 2025. Zatím se zaměřuje na přímé emise a emise z nakupovaných energií organizace podle tzv. scope 1 a 2, problematika nepřímých emisí (scope 3) zatím řešena není.

Zazněly také informace o činnosti evropských komisí k problematice životního prostředí EAPA a PIARC. Významná pozornost je věnována snižování emisí a zápachu na obalovnách – pracovní skupina k této problematice zpracovala dotazník a metodiku měření, která je k dispozici členům Sdružení. O těchto aktivitách informovali členy zástupci v komisích doc. Valentin a Ing. Jiří Fiedler.

V oblasti recyklace upozornil Milan Beck, DiS. na některé problematické aspekty stávajících předpisů, zejména omezení využití betonových recyklátů či nejasnosti ohledně využití ZAS-T3 a T4. Diskuse se vedla i o možnosti vyjmutí ZAS T3 z režimu odpadové legislativy při využití na obalovnách.

Závěrem byla představena druhá etapa Studie dostupnosti kameniva zpracovaná ČGS a Těžební unií pro ŘSD. Studie mapuje limity roční těžby a zásoby klíčových frakcí a bude podkladem pro výběr strategických ložisek surovin v souladu s liniovým zákonem.

Tajemník týmu Ing. Svoboda informoval o přípravě odborných akcí (konference Asfaltové vozovky, Legislativní úterky, Road Fest aj.).

Jednání ukončil vedoucí týmu doc. Valentin s výhledem na další společné kroky a koordinaci s dalšími pracovními skupinami, kromě evropských komisí také pracovní skupinou České silniční společnosti, která je více zaměřena na vlivy na životní prostředí způsobené dopravou a také problematiku EIA.

Zpracoval: Ing. Petr Svoboda