57. jednání týmu č. 3 pro jakost Sdružení pro výstavbu silnic se konalo 2. června 2025, pod patronací společnosti COLAS CZ, a.s., prezenčně v Jihlavě a online přes aplikaci MS TEAMS.
Jednání zahájil vedoucí týmu Ing. Stanislav Bedřich přivítáním účastníků jednání a poděkováním zástupci hostitelské společnosti COLAS CZ, a.s., Ing. Milošovi Kašpárkovi, který zajistil prostory a občerstvení pro konání porady.
Na začátku porady proběhla kontrola závěrů z minulých porad, z nich většina byla diskuzí uzavřena, nebo přeformulována a v průběhu porady převedena na nové závěry.
Prvním komplexním bodem porady vylo vystoupení ředitele UKKS Ing. Jiřího Hlavatého, Ph.D., informoval o schválení komplexní revize Metodického pokynu SJ-PK. Technická rada se sejde pravděpodobně v červenci.
Probíhá revize TKP 1 – rozsah TKP bude zachován. Hlavními důvody revize jsou: provázanost terminologie s OP a SZ, odstranění duplicit (ŘSD zajistí zpracování nového textu příloh 7 a 9), zohlednění ESD, digitálních nástrojů pro výstavbu, CES, CEV apod. a také úprava rozsahu Technologických předpisů a jejich použití na stavbách ŘSD).
První koncept textu se předpokládá v září/říjnu 2025.
Případné připomínky k revizi TKP 1 je možné zasílat přes zástupce SVS Ing. Petra Svobodu.
Připravuje se změna procesu Schvalování výrobků pro stavby v gesci ŘSD. Výrobky/materiály se nejprve budou vkládat do CES a po jejich kontrole správcem CES budou schváleny správcem stavby pro použití na konkrétní stavbě. Dosud byl postup obrácený.
Ing. Hlavatý vysvětlil koncept schvalování varianty výrobku na každé stavbě.
Objednatel/Správce stavby posoudí, zda schvalovaný výrobek, stavební materiál nebo směs odpovídá požadavkům ZDS. Proto je vždy nutné provést kontrolu specialistou TDS a poté schválení SpS.
Objednatel/Správce stavby může dát souhlas s použitím výrobků, stavebních materiálů a směsí jiných než určených v ZDS použití výrobků, stavebních materiálů a směsí jiných než určených v ZDS (doklady o posouzení shody ve smyslu zákona č. 22/1997 Sb.).
U portálů a dopravních značení – chce ŘSD centralizovat schvalování přes CES
Ing. Hlavatý rovněž představil novinky v CES:
Ing. Luňáček doplnil informace o chybách žadatelů při vkládání dokumentů do CES, a upozornil především na to, aby se do CES znovu nezadávali výrobky/materiály již vložené a „schválené“. Nejprve je nutné výrobek vyhledat a pro schválení na konkrétní stavbu využívat již vložené výrobky/materiály.
Zatím není vyjasněno, zda bude možné nějakým způsobem CES využívat i pro jiné investory než ŘSD.
Následovala diskuze o nelegitimních požadavcích stavebních dozorů týkajících se nadbytečných průvodních dokumentů (nadstandartní požadavky na TePř, technické listy, návody k použití apod.). Částečně to může být způsobováno dodatkovou kolonkou u výrobku v CES – SPECIFIKACE MATERIÁLU jejíž význam je vykládán příliš kreativně.
Ing. Hlavatý nabídnul, že v případě sporů se stavebními dozory na stavbách ŘSD může zhotovitel požádat o účast zástupců UKKS na jednáních se zástupci správce stavby. Správce stavby (asistent správce stavby) by měl korigovat nadbytečné požadavky stavebních dozorů.
Další diskuze se týkala schvalování zemin včetně vložení do CES pro stavbu, které se s výjimkou nakupovaných zemin z externích deponií na zeminy ze stavby nevztahuje. Ing. Luňáček upozornil, že UKKS k této problematice vydalo již několik písemných stanovisek.
Výstupem z diskuze bude zveřejnění archivu těchto stanovisek buď prostřednictvím CES, nebo samostatnou složkou na PJPK.
K bodu 4: Revize metodického pokynu SJ PK a TKP 1
Dalším bodem porady byla rozprava o schválení revizi metodického pokynu SJ PK a TKP 1. Ing. Jaroslav Vodička prezentoval plánované změny, v rámci schválené revize MP. Bude se jednat především o části II/4, kde se plánuje oddělit výrobní a prováděcí kódy (formou CZ-NACE), dále části II/1 – vyjasnění významu/rozsahu jednotlivých CZ-NACE (na základě nejasností ohledně projektování a architektonických činnosti), části II/2 – oprávnění pro průzkumné a diagnostické práce a části II/5 – ostatní výrobky.
Následovala diskuze týkající se pravidel pro schvalování výrobků, které nejsou pokryté technickou specifikací (MP část II/5) formou institutu vydání Osvědčení o vhodnosti výrobku subjektem pověřeným MD, která nejsou dostatečně specifikována.
Ing. Jaroslav Vodička zdůraznil, že technologie pokryté již existující technickým/technologickým předpise (Norma, TKP, TP) nejsou novou technologií, a proto se část II/6 MP pro takovou technologii neuplatní.
Ing. Vodička rovněž prezentoval aktuální stav revize TKP 1, která by měla být jednodušší a zároveň implementovat nově zaváděné procesy ve stavebnictví (BIM protokol a další vazby na digitalizaci, jak obecně, tak procesy ŘSD).
Ing Vodička rovněž informoval o tom, že TKP 18 je již dokončena a odevzdána její vydání se předběžně plánuje na červenec 2025.
V rámci porady podal Ing. Petr Svoboda informace o aktuální činnosti SVS a prezentoval aktuálně řešené normy, vzdělávací aktivity, činnost členů sdružení a také aktivity v oblasti prezentace dopravního stavitelství široké veřejnosti (Road Fest, Dopravko). Ing. Petr Svoboda rovněž připomněl plánované semináře konference. Dále zmínil další vývoj ohledně zajištění dostupnosti přírodního kameniva pro strategické stavby v ČR.
Ing. Svoboda rovněž zmínil opravu termínu klimatické podmínky za podmínky povětrností v některých nových normách i předpisech ŘSD. Toto opravu by bylo vhodné automatizovat pro všechny technické předpisy v gesci ŘSD a oslovit i agenturu ČAS, aby bylo možné terminologii narovnat i v oblasti ČSN.
Ing. Radka Knotová informovala o dokumentech v procesu aktualizace. Blíží se finální návrh Žluté směrnice pro dokumentaci staveb a je možné připomínkovat přílohu č. 2 ZTKP – zásady tvorby a připomínkování RDS (příloha č. 4 tohoto zápisu.
ŘSD také připravuje dokument pro dozory na svých stavbách, kteří budou rozděleni do 2 kategorií (administrativní a terénní) a samotná činnost bude rozdělena do 3 etap.
Zpracoval: Ing. Karel Kalivoda, Ph.D.