Silnice mosty 2023, 4, 25–27
Ing. Miroslav Codl, Ředitelství silnice a dálnic
Směrnice generálního ředitele ŘSD ČR č. 18/2017 Změny závazků (SGŘ 18/2017) obsahuje závaznou úpravu postupu Ředitelství silnic a dálnic při provádění změn závazků ze smluv.
Změny během výstavby jsou nedílnou součástí všech staveb, dopravní stavby nejsou výjimkou. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) na stavbách standardně využívá smluvní podmínky FIDIC:
- Smluvní podmínky pro výstavbu pozemních a inženýrských staveb projektovaných objednatelem (na základě červené knihy FIDIC);
- Smluvní podmínky pro dodávku technologických zařízení a projektování – výstavbu elektro a strojně – technologického díla a pozemních a inženýrských staveb projektovaných zhotovitelem (na základě žluté knihy FIDIC);
- Smluvní podmínky pro stavby menšího rozsahu (na základě zelené knihy FIDIC).
Smluvní podmínky FIDIC stanovují pouze základní principy provádění změn, které jsou rozpracovány v dokumentu „Postup při variacích“, který je součástí přílohy k nabídce, a dále pak zejména ve SGŘ 18/2017, kde jsou stanoveny detailní postupy administrace včetně metodických postupů a vzorových formulářů jednotlivých příloh změny během výstavby (ZBV).
Ve smluvních podmínkách FIDIC jsou pro změnu stavby zavedeny pojmy „variace“ a „návrh na zlepšení“. Současně jsou stanoveny základní postupy při variaci. Variace jsou iniciovány správcem stavby (případně správcem stavby na základě požadavku objednatele). Zhotovitel může správci stavby kdykoliv předkládat návrhy na zlepšení, pokud v případě přijetí:
a) urychlí dokončení,
b) sníží náklady objednatele na provedení, údržbu nebo provoz díla,
c) zvýší objednateli výkonnost nebo hodnotu dokončeného díla,
d) nebo bude objednateli jinak prospěšný.
Před pokynem k variaci může správce stavby vznést na zhotovitele požadavek na předložená návrhu variace, který by měl obsahovat popis práce, návrh úpravy harmonogramu a návrh ocenění variace.
Základní postupy dle směrnice GŘ ŘSD ČR č. 18/2017
Pokud již změny na stavbě nastanou je nejprve nutné posoudit, zda se jedná o změnu podstatnou, kterou není možné dle zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ), přijmout a je nutné nové zadávací řízení. Za podstatnou změnu se považuje taková změna, která by:
- umožnila účast jiných dodavatelů nebo mohla ovlivnit výběr dodavatele,
- měnila ekonomickou rovnováhu,
- vedla k významnému rozšíření rozsahu plnění veřejné zakázky.
- Nepodstatné změny se následně zařadí do skupin, návrh zařazení provádí správce stavby:
- Skupina 1 – Vyhrazené změny závazku (např. úprava v důsledku změn nákladů – valorizace, měření dle čl. 12 červené knihy FIDIC, změna DPH);
- Skupina 2 – Záměna položek;
- Skupina 3 – Změny z nepředvídaných důvodů (změny, které zadavatel jednající s náležitou péčí nemohl předvídat);
- Skupina 4 – Dodatečné stavební práce nezbytné k dokončení;
- Skupina 5 – Změny de minimis (změny nezařaditelné do ostatních skupin).
Při posuzování změn je nutné dále posoudit, zda určitá změna nevyvolá další změnu tzv. řetězení změn.
Oceňování změn se řídí smluvními podmínkami FIDIC. Vhodnou cenou pro jakoukoli položku musí být taková cena, která (v následujícím pořadí priorit):
(a) je specifikována ve smlouvě;
(b) je odvozena z ceny obdobné položky, která je specifikovaná ve smlouvě;
(c) je stanovena na základě ceny příslušné položky OTSKP (Oborový třídník stavebních konstrukcí a prací);
(d) musí být určena správcem stavby podle Pod-článku 3.5 smluvních podmínek na základě zhotovitelem předložené kalkulace položky.
SGŘ 18/2017 prošla v II. polovině roku 2023 aktualizací na verzi 1.5. V rámci aktualizace byly provedeny tyto základní změny:
- zapracování novely ZZVZ a z toho vyplývající úprava finančních limitů změn;
- změna limitů pro oprávněné osoby objednatele k přijetí rozhodnutí o změně či udělení souhlasu se změnou;
- digitalizace dokumentace ZBV.
Zapracování novely ZZVZ a z toho vyplývající úprava finančních limitů změn
Změny na stavbách lze přijmou pouze do výše limitů, které ZZVZ stanovuje pro jednotlivé skupiny. Výpočty limitů pracují s poj-
mem původní hodnota závazku, což je přijatá smluvní částka v Kč bez DPH.
Hodnota změn ve skupinách 1 a 2 se nezapočítává do zákonných limitů. Novelou ZZVZ byl upraven limit pro skupinu změn 3 a 4, kde je nově sledován pouze společný cenový nárůst změn ve skupině 3 a 4, který nesmí přesáhnout 30 % původní hodnoty závazku. Současně je nutné upozornit, že změny záporné nesouvisející se změnami kladnými se do výpočtu limitu nezapočítávají (nesnižují cenový nárůst ostatních změn).
Pro změny ve skupině 5 platí limit 15 % původní hodnoty závazku, který je omezen a nesmí překročit hodnotu příslušného finančního limitu pro nadlimitní veřejné zakázky, aktuálně 140 448 000 Kč. Výpočet 15 % limitu se skládá ze součtu hodnot změn kladných a absolutních hodnot změn záporných.
Změna limitů pro oprávněné osoby objednatele k přijetí rozhodnutí o změně
U změny na jednom stavebním objektu (SO) / více změn se shodnou podstatou na více SO, jejíž hodnota přesahuje určené limity k přijetí rozhodnutí o změně, je nutné, aby správce stavby požádal před vydáním pokynu k variaci o souhlas oprávněnou osobu objednatele (ooO). Aktualizací SGŘ 18/2017 došlo k úpravě těchto limitů, kdy se nyní vychází ze souhrnné hodnoty změny (rozdíl změn kladných a záporných = saldo). Hodnoty limitů pro souhlas ooO rozdělené dle jednotlivých smluvních podmínek FIDIC jsou zobrazeny v obrázku 1. Dle limitů hodnoty změny k přijetí rozhodnutí o změně jsou následně také podepisovány změnové listy. Do doby uzavření změnových (evidenčních) listů nemohou být v nich obsažené práce zahrnuty do fakturace.
Digitalizace dokumentace ZBV
Na postupující digitalizaci celého oboru stavebnictví reagovala také aktualizace SGŘ 18/2017. Jako dílčí krok byla doplněna příloha č. 13, která se věnuje elektronickému schvalování změn. Prozatím se v principu vychází ze zavedeného systému „analogového“ zpracování ZBV. Dokumentace ZBV bude rozdělena na samostatné evidenční/změnové listy a dokument obsahující ostatní dokumentaci k ZBV, ke kterému bude doplněn úvodní Podpisový list elektronického schvalování ZBV (obrázek 2).
Pro jednotlivé dokumenty budou použity standardizované názvy. Dokumenty budou ve formátu PDF/A (archivační verze formátu PDF). Doklady v souboru „Ostatní dokumentace ZBV“ mohou být prosté kopie dokumentů s oskenovanými podpisy. Dokumenty budou podepsány vizuálně. K podpisu bude použit minimálně uznávaný elektronický podpis dle zákona č. 297/2016 Sb., objednatel k podpisu využije prostředí spisové služby (EPD).
Závěr
S přechodem ŘSD na státní podnik došlo k formálním úpravám SGŘ 18/2017 a nově je vedena pod názvem „Směrnice státního podniku 10-S-11.6 (18/2017) Změny závazků“. V současné době probíhá na ŘSD nastavení centrálního úložiště dokumentů –
DMS a příprava zadávací dokumentace na společné datové prostředí – CDE (proběhla předběžná tržní konzultace). Po zavedení těchto systémů do běžné praxe bude celý proces schvalování a evidence změn od základu změněn a optimalizován.
Literatura
[1] Směrnice generálního ředitele ŘSD ČR č. 18/2017 Změny závazků, verze 1.5
[2] Smluvní podmínky pro výstavbu pozemních a inženýrských staveb projektovaných objednatelem (na základě červené knihy FIDIC) – dostupné na www.pjpk.cz
[3]Smluvní podmínky pro dodávku technologických zařízení a projektování–výstavbu elektro- a strojně-technologického díla a pozemních a inženýrských staveb projektovaných zhotovitelem (na základě žluté knihy FIDIC) – dostupné na www.pjpk.cz